Skip to content
Organic September Offer- FREE Whole Chicken!
  • Our Butcher's Picks
    Eversfield Organic turkey Organic Turkey Crown

    CHRISTMAS 2026

    Sign Up for VIP Access
    Our Curated Organic Meat Boxes
    Seasonal Offers
  • Organic Beef
    • Organic Steaks
    • Organic Beef Joints
    • Organic Beef Mince & Burgers
    • Organic Beef Offal
    • All Organic Beef
  • Organic Poultry
    • Organic Chicken
      • All Organic Chicken
      • Organic Chicken Breast
      • Organic Chicken Offal
    • Organic Duck
    • Organic Turkey
    • Wild Game Birds
  • Organic Lamb & Mutton
    • Organic Lamb Roasting Joints
    • Organic Lamb Mince
    • Organic Lamb Chops & Steaks
    • Organic Lamb Offal
    • All Organic Lamb
    • All Organic Mutton
  • Organic Pork
    • Organic Pork Joints
    • Organic Pork Mince & Sausages
    • Organic Pork Chops & Steaks
    • Organic Ham, Gammon & Bacon
    • Organic Pork Offal
    • All Organic Pork
  • Wild Game
    • Wild Venison
    • Wild Game Birds
  • Sustainable Fish
    • Organic Fish
    • Wild Caught Fish
    • Shellfish
    • Tinned Fish
  • Bone Broth, Fats & Offal
    • Organic Bone Broth
    • Organic Stock Bones
    • Organic Fats
    • Organic Offal
Eversfield Organic
Call: 01837 756767 Email our friendly team
£0.00
  • Our Butcher's Picks
    Eversfield Organic turkey Organic Turkey Crown

    CHRISTMAS 2026

    Sign Up for VIP Access
    Our Curated Organic Meat Boxes
    Seasonal Offers
  • Organic Beef
    • Organic Steaks
    • Organic Beef Joints
    • Organic Beef Mince & Burgers
    • Organic Beef Offal
    • All Organic Beef
  • Organic Poultry
    • Organic Chicken
      • All Organic Chicken
      • Organic Chicken Breast
      • Organic Chicken Offal
    • Organic Duck
    • Organic Turkey
    • Wild Game Birds
  • Organic Lamb & Mutton
    • Organic Lamb Roasting Joints
    • Organic Lamb Mince
    • Organic Lamb Chops & Steaks
    • Organic Lamb Offal
    • All Organic Lamb
    • All Organic Mutton
  • Organic Pork
    • Organic Pork Joints
    • Organic Pork Mince & Sausages
    • Organic Pork Chops & Steaks
    • Organic Ham, Gammon & Bacon
    • Organic Pork Offal
    • All Organic Pork
  • Wild Game
    • Wild Venison
    • Wild Game Birds
  • Sustainable Fish
    • Organic Fish
    • Wild Caught Fish
    • Shellfish
    • Tinned Fish
  • Bone Broth, Fats & Offal
    • Organic Bone Broth
    • Organic Stock Bones
    • Organic Fats
    • Organic Offal
    • Our Curated Organic Meat Boxes
    • Seasonal Offers
    Eversfield Organic turkey Organic Turkey Crown

    CHRISTMAS 2026

    Sign Up for VIP Access
    • Organic Steaks
    • Organic Beef Joints
    • Organic Beef Mince & Burgers
    • Organic Beef Offal
    • All Organic Beef
      • All Organic Chicken
      • Organic Chicken Breast
      • Organic Chicken Offal
    • Organic Duck
    • Organic Turkey
    • Wild Game Birds
    • Organic Lamb Roasting Joints
    • Organic Lamb Mince
    • Organic Lamb Chops & Steaks
    • Organic Lamb Offal
    • All Organic Lamb
    • All Organic Mutton
    • Organic Pork Joints
    • Organic Pork Mince & Sausages
    • Organic Pork Chops & Steaks
    • Organic Ham, Gammon & Bacon
    • Organic Pork Offal
    • All Organic Pork
    • Wild Venison
    • Wild Game Birds
    • Organic Fish
    • Wild Caught Fish
    • Shellfish
    • Tinned Fish
    • Organic Bone Broth
    • Organic Stock Bones
    • Organic Fats
    • Organic Offal
Account

Freshly butchered to order by our expert team!

£35 Minimum Spend | FREE delivery for orders over £90*

Accredited Soil Association Organic

Freshly butchered to order by our expert team!

£35 Minimum Spend | FREE delivery for orders over £90*

Accredited Soil Association Organic

Cart

Your cart is empty

Start shopping

Results for "butter"

64 products
Sort products by
Sort products by
Borough Broth Fats Borough Broth Grass-Fed Beef Fat 250g
Borough BrothOrganic Borough Broth Grass-Fed Beef Fat
In Stock
Sale price£6.50
No reviews
Eversfield Organic Lamb Butterfly Shoulder of Lamb
Eversfield OrganicOrganic Butterfly Shoulder of Lamb
In Stock
Sale priceFrom £26.50
6 reviews
Eversfield Organic Condiments & Sauces Organic Brown Sugar Glaze 200ml
Eversfield OrganicOrganic Brown Sugar Glaze

Delivery 19-23 December

In Stock
Sale price£7.99
No reviews
Eversfield Organic Condiments & Sauces Organic Blackberry Jus 200ml
Eversfield OrganicOrganic Blackberry Jus

Delivery 19-23 December

In Stock
Sale price£8.25
No reviews
Eversfield Organic Beef Beef Steak Burgers 460g Eversfield Organic Beef Organic Beef Steak Burgers 460g
Eversfield OrganicOrganic Beef Steak Burgers
In Stock
Sale price£10.00
93 reviews
Eversfield Organic Chicken Organic Chicken, Whole Eversfield Organic Chicken Organic Chicken, Whole
Eversfield OrganicOrganic Chicken, Whole
In Stock
Sale priceFrom £22.55
£1.50 /100g
197 reviews
Eversfield Organic Beef 28 Day Aged Cote De Boeuf 650g
Eversfield OrganicOrganic 28 Day Aged Cote De Boeuf
In Stock
Sale price£35.50
4 reviews
Eversfield Organic Beef 6oz Beef Steak Burgers 2x 6oz
Eversfield OrganicOrganic 6oz Beef Steak Burgers
In Stock
Sale price£8.99
£2.64 /100g
3 reviews
Eversfield Organic Beef Beef Marrow Bones, Previously Frozen 1kg
Eversfield OrganicOrganic Beef Marrow Bones
In Stock
Sale price£9.29
£0.93 /100g
69 reviews
Eversfield Organic Beef Organic 28 Day Aged T-Bone Steak 650g
Eversfield OrganicOrganic 28 Day Aged T-Bone Steak
In Stock
Sale price£35.99
5 reviews
Eversfield Organic Beef Organic Beef Minute Steaks 300g (2 steaks)
Eversfield OrganicOrganic Beef Minute Steaks
In Stock
Sale price£8.25
18 reviews
Eversfield Organic Beef Ox Kidney Diced 300g
Eversfield OrganicOrganic Ox Kidney Diced
In Stock
Sale price£5.75
19 reviews
The Fish Society Fish Wild Hake 180g
The Fish SocietyWild Hake
In Stock
Sale price£7.11
31 reviews
Eversfield Organic Beef Beef Braising Steak 500g
Eversfield OrganicOrganic Beef Braising Steak
In Stock
Sale price£10.03
£2.01 /100g
14 reviews
Eversfield Organic Lamb Organic Lamb Shoulder Chops 300g Eversfield Organic Lamb Lamb Shoulder Chops 300g
Eversfield OrganicOrganic Lamb Shoulder Chops
In Stock
Sale price£8.50
£2.83 /100g
20 reviews
Eversfield Organic Beef 28 Day Aged Beef Whole Fillet
Eversfield OrganicOrganic 28 Day Aged Beef Whole Fillet
In Stock
Sale priceFrom £43.00
35 reviews
Eversfield Organic turkey Whole Turkey Boned & Rolled Eversfield Organic turkey Whole Turkey Boned & Rolled
Eversfield OrganicWhole Turkey Boned & Rolled

Delivery 1-23 December

In Stock
Sale priceFrom £85.00
15 reviews
The Fish Society Fish Wild Haddock 300g
The Fish SocietyWild Haddock
In Stock
Sale price£9.96
37 reviews
Eversfield Organic Lamb Lamb's Heart 1
Eversfield OrganicOrganic Lamb's Heart
In Stock
Sale price£5.25
11 reviews
Eversfield Organic Lamb Organic Lamb Rump Steaks 340g Eversfield Organic Lamb Lamb Rump Steaks 340g
Eversfield OrganicOrganic Lamb Rump Steaks
In Stock
Sale price£12.76
£3.75 /100g
25 reviews
The Fish Society Fish Wild Plaice 300g
The Fish SocietyWild Plaice
In Stock
Sale price£12.15
£4.05 /100g
14 reviews
Eversfield Organic Lamb Organic Lamb Loin Chops 450g Eversfield Organic Lamb Lamb Loin Chops 450g
Eversfield OrganicOrganic Lamb Loin Chops
In Stock
Sale price£13.25
42 reviews
Eversfield Organic Beef 28 Day Aged Thick Cut Rib Eye Steak 500g
Eversfield OrganicOrganic 28 Day Aged Thick Cut Rib Eye Steak
In Stock
Sale price£37.50
7 reviews
Eversfield Organic Beef 28 Day Aged Beef Fillet Tails 500g
Eversfield OrganicOrganic 28 Day Aged Beef Fillet Tails
In Stock
Sale price£37.00
10 reviews
123
Turkey and Cranberry Pie
Christmas recipes

Turkey and Cranberry Pie

Blackberry & Bay Duck Breast with Dauphinoise Potatoes
Duck Recipes

Blackberry & Bay Duck Breast with Dauphinoise Potatoes

Turkey Tikka Masala with Sprouts
all recipes

Turkey Tikka Masala with Sprouts

Turkey Sliders
all recipes

Turkey Sliders

Turkey and Cranberry Pie
Christmas recipes

Turkey and Cranberry Pie

Blackberry & Bay Duck Breast with Dauphinoise Potatoes
Duck Recipes

Blackberry & Bay Duck Breast with Dauphinoise Potatoes

Turkey Tikka Masala with Sprouts
all recipes

Turkey Tikka Masala with Sprouts

Turkey Sliders
all recipes

Turkey Sliders

Field Notes BlogDiscover Recipes

Recently viewed

Need Help?

We are available from Monday to Friday 9am to 5pm to answer your questions.

Call: 01837 756767
Email: info@eversfieldorganic.co.uk

Eversfield Organic, Ellacott, Bratton Clovelly, Devon, EX20 4LB

  • My Account
  • Manage Subscriptions
  • How it Works
  • Guide to Subscribe & Save
  • Delivery Information
  • Return Your Packaging for Free
  • Contact Us
  • Why Organic?
  • Closed Loop Sustainability
  • Our Butchery
  • Our Home Farm Kitchen
  • Awards
  • Field Notes Blog
  • Recipes
  • Careers
  • Terms & Conditions
  • Terms of Sales and Refund Policy
  • Privacy & Cookie Policy
  • Terms of Service
  • Refund Policy

Enjoy Savings, Exclusive Offers & Gifts

Get your organic favourites delivered to suit you, enjoy VIP access to exclusive offers and gifts, and start saving with every order.

American Express Apple Pay Google Pay Klarna Maestro Mastercard PayPal Union Pay Visa
Copyright 2026 Eversfield Organic Ltd. Registered in England & Wales.
Eversfield Organic Powered by Shopify
We accept
American Express Apple Pay Google Pay Klarna Maestro Mastercard PayPal Union Pay Visa
  • Popular Searches
  • Hide Popular Searches
    • organic meat in UK
    • organic butcher
    • meat boxes in UK
    • online meat delivery
    • online butcher delivery
    • grass fed steaks
    • organic beef
    • organic grass fed beef
    • whole beef fillet
    • beef bones
    • beef bone marrow
    • organic pork
    • pork bones
    • nitrate free bacon
    • organic lamb meat
    • grass fed lamb
    • free range chicken
    • free range chicken breast
    • chicken offal
    • organic chicken thighs
    • organic fish
    • wild caught fish
    • fresh cod fish
    • wild caught salmon in UK
    • wild venison in UK
    • whole turkey
    • christmas turkeys
    • fresh turkey
    • organic sausages